Uzmanlar bu kararın Tether ve Circle gibi önde gelen sabit kriptoparalar arasındaki rekabeti kızıştıracağı ve BUSD'nin elini güçlendireceği yorumunu yapıyor.

Federal Reserve'ün faizleri artırmaya devam etmesi ile Amerikan dolarına olan ilgi tüm dünyada artarken ona çıpalı durumdaki sabit kriptopara pazarı da ısınıyor.

Sabit kriptopara değeri herhangi bir ülke parabirimine 1'e 1 oranında endekslenen kriptoparalara verilen genel isim. 

İsveç'te enflasyon yeniden yükselişe geçti İsveç'te enflasyon yeniden yükselişe geçti

Kriptoparalar arası çapraz işlemleri kolaylaştıran bu birimler ağırlıklı olarak Amerikan dolarına endeksli durumda. 

Bu paraları çıkaranlar da kullanıcıların yatırdıkları paraları Amerikan hazine bonosu gibi likit yatırım araçlarına çevirerek büyük gelir elde ediyor. 

Faizlerin artışı ile Amerikan hazine bonolarının getiri oranları da yükselirken bu durum sabit kriptopara işletmecilerinin gelirini de yükseltiyor.

Kriptoparalara olan ilgiye paralel olarak sabit kriptopara talebi de arttı ve Eylül 2020'de 21 milyar dolar olan toplam pazar büyüklüğü 143 milyar dolara çıktı.

Dünyanın en yaygın sabit kriptoparası Tether'i işleten Tether Holding'in piyasa değeri 68 milyar dolar olurken haziran sonu itibariyle elinde 29 milyar dolarlık Amerikan hazine bonosu bulunduruyor.

İkinci sıradaki USD Coin'i işleten Circle'ın elinde ise eylül ayı itibariyle 40,1 milyar dolarlık kısa vadeli hazine bonosu bulunuyor.

Binance'in üç yıl önce kurulan sabit kriptoparası BUSD'nin piyasa değeri ise geçtiğimiz hafta 20 milyar doları geçti. Uzmanlar otomatik değişim sonrası bu değerin yaklaşık 1 milyar dolar daha artabileceğini belirtiyor.

Öte yandan Circle'ın tepe yöneticisi Jeremy Allaire bu kararın USD Coin'in işine geleceğini savunarak buna gerekçe olarak da BUSD'nin Binance borsası dışında kullanımının çok sınırlı olmasını gösterdi. 

Binance'in yaptığı açıklamada da kullanıcıların parayı borsa dışına çıkarmak istediklerinde bu sabit kriptoparalara çevirebilecekleri belirtilmişti.

Editör: İsveç Gündemi