Federal hükümetlerin Adalet Bakanı Koen Geens, güvenlik ve istihbarat birimleri ile savcılığa, Belçika'daki Diyanet'e bağlı camilerin izlenmesi konusunda talimat verdiğini açıkladı.

Belçika'da haftalık Knack Tuesday dergisi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurtdışındaki din görevlilerine gönderilen mektubu yayımladı.

Dergi, mektupta din görevlilerinden, FETÖ grubuna bağlı kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi toplamalarının istendiğini belirtti.

Adalet Bakanı Geens, bu haber üzerine güvenlik ve istihbarat birimleri ile savcılığa, Türk camilerini yakından izleme talimatı verdiğini açıkladı.

Belçikalı bakan, ülkesindeki her türlü dini fonların yakından takip edilmesi konusunda sorumluluğu bulunduğunu vurguladı.

Koen Geens, "Camiler konusunda hem devletin güvenlik ve istihbarat birimleri ve savcılık, hem de bakanlık bünyesindeki birimlere talimat verdim" dedi.

38 ülkeden rapor istenmişti

Flaman hükümetinin İçişleri Bakanı Liesbeth Homans da, Fetullah Gülen taraftarları hakkında istihbarat çalışması yapan Türk camilerinin kapatılmasını istemişti.
Belçika'da Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı 65 cami bulunduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından 20 Eylül'de 38 ülkedeki temsilciliklere gönderilen yazıda, bulundukları ülkelerdeki FETÖ'ye bağlı kişi ve kuruluşlar hakkında kapsamlı rapor istenmişti.

Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Halife Keskin imzalı yazıda, bu bilgilerin 10 -14 Ekim tarihlerinde yapılan Avrasya İslam Şurası'na katılan konuk diyanet işleri başkanları ile paylaşılacağı belirtilmişti.

Kaynak:BBC
Editör: İsveç Gündemi