AFP'nin İtalyan medyasına dayandırdığı haberde, saldırganın bir iflas davasında yargılandığı ifade edildi. İtalyan haber ajansı ANSA, iki kişinin öldüğü, iki kişinin de yaralandığı olayın failinin 57 yaşındaki Claudio Giardiello olduğunu duyurdu. Yaralılardan biri hastanede yaşamını yitirdi.

Saldırgan Claudio Giardiello

Saldırının ardından binanın içinde cansız bedeniyle karşılaşılan dördüncü bir kişinin ise kalp krizinden öldüğü tahmin ediliyor.


İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, scooter ile olay yerinden kaçmaya çalışan saldırganın polis tarafından yakalandığını açıkladı.

Görgü tanıkları; saldırgan yakalanana kadar, binadakilerin kendilerini ofislerine kilitleyerek masaların altında saklandıklarını söyledi.

Saldırıda ölen hakimin isminin Fernando Ciampi olduğu açıklandı.

İtalyan medyasında yer alan haberlerde, saldırıda hayatını kaybeden diğer kişinin genç bir avukat olan Lorenzo Alberto Claris Appiani olduğu bilgisi yer aldı.

Saldırganın açtığı ateş sonucu vurulup hastaneye kaldırılan iki yaralıdan birinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Binada büyük paniğe neden olan saldırının ardından önce kadınlar tahliye edildi. Binadakilerin tahliye edilirken kimliklerinin kontrol edildiği bildirildi.

Associated Press'in haberinde yer alan bilgilere göre; adliye sarayındaki bu olay, akıllara "kale gibi korunan mahkeme salonuna silahla nasıl girilebildiği" sorusunu getirdi.

Olaydan sonra dışarı çıkarılan adliye sarayı çalışanları, saldırganın, avukatıyla birlikte olduğu için metal detektörden geçmeden kolayca mahkeme salonuna girebildiğini tahmin ettiklerini söyledi.

Giardiello'nun eski avukatı Valerio Marinello, saldırganın "paranoyak" olduğunu iddia ederek, "Herkesin kendisini aldatmak istediğini düşünüyordu" dedi. Marinello, birkaç yıl öncesine kadar saldırganın avukatlığını yaptığını ancak "zor bir müvekkil" olduğu için onu savunmayı bıraktığını söyledi.

Haber: Hürriyet Video: Euronews

Editör: İsveç Gündemi