İspanya'da yer alan Valensiya Üniversitesi'nde görev yapan araştırmacılar tarafından geliştirilen mutluluk endeksi testi ile 13 Avrupa ülkesinin mutluluk oranı 100 puan üzerinden notlandırıldı. 

Mutluluk endeksini belirlemek için Birleşmiş Milletler, Dünya Veri Bankası ve Avrupa İstatistik Ofisi'nden edinilen kaynaklar kullanıldı.

Ülkelere ait gelişmişlik seviyesi, özgürlük, dayanışma, adalet ve barış gibi kıstaslara da araştırmanın sonucunu belirlemek için başvuruldu.

Tüm bu bilgilerin ışığında Avusturya 74, Fransa 66, İspanya 63, Çek Cumhuriyeti 63, Güney Kıbrıs 62, Slovenya 61, Hırvatistan 60, Litvanya 58, Letonya 51 ve Portekiz 50 puan aldı.

En mutlu ülkeler İzlanda ve İsveç oldu.

Araştırmayı yürüten isimlerden olan profesör Joan Micó, endeksin sonucu belirlemek için farklı kurumlardan edinilen verileri kıyasladıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan 2018 Dünya Mutluluk Raporu'na göre Danimarka, İsviçre, Norveç ve Finlandiya, Avrupa'daki en mutlu ülkeler olarak belirlenmişti. BM tarafından hazırlanan rapora göre listenin en üstünde yer alan ülkelerde gelir düzeyi, hayat yaşam beklentisi, sosyal destek, özgürlük, güven ve cömertlik kıstasları son derece yüksek.

Editör: İsveç Gündemi