Avrupa’daki Ukraynalılar, savaşmak için ülkelerine dönüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya işgali sonrası binlerce kişi bu ülkeyi terk etmek için yola çıkarken, Avrupa’nın dört bir yanında yaşayan Ukraynalı erkek ve kadınlar, savaşta vatandaşlarını yalnız bırakmamak için ülkelerine geri dönüyor.

Polonya Sınır Güvenliği, pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın işgale başladığı perşembe gününden bu yana 22 bin kişinin Ukrayna’ya giriş yaptığını duyurdu.

Polonya ve Ukrayna sınırındaki Przemysl kasabasındaki tren istasyonunda yüzlerce kişinin Ukrayna‘ya geri dönebilmek için sıraya girdiği aktarıldı.

Polonya’da yaşayan ve ülkesine geri dönüş hazırlığı yapan, güvenlik nedeniyle sadece ilk ismini veren Ukraynalı Aleksander, başka seçeneğinin olmadığını belirterek, “Geri dönüp savaşmamız gerekiyor. Çünkü sadece fareler kaçıp gider.” diyerek duygularını dile getirdi.

Son göç dalgasından önce Polonya’da çalışan ve eğitim gören 1 milyona yakın Ukrayna vatandaşının yaşadığı tahmin ediliyor.

Zelenskiy, pazar günü yaptığı açıklamada 18 ila 60 yaş grubu erkeklerin ülkeyi terk etmesini yasaklamıştı.

Ukrayna yetkilileri ayrıca, kendi saflarında savaşmaları için gönüllü yabancılara çağrı yapmıştı.

Birleşmiş Milletler Yüksek Mülteciler Temsilciliği’ne (UNHCR) göre, Ukrayna’dan Polonya’ya perşembe gününden bu yana 368 bin kişi göç etti.

YORUM EKLE

banner6