İsveç'te dondurucu bozuldu, lösemi araştırmasının örnekleri çöp oldu İsveç'te dondurucu bozuldu, lösemi araştırmasının örnekleri çöp oldu

Türkiye, 2016 yılında kalıcı yaz saati uygulamasına geçmişti. 31 Mart 2024 tarihine kadar sürecek kış saati uygulaması nedeniyle, Türkiye ile Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre ve Danimarka arasındaki saat farkı 1’den 2’ye, İngiltere ile 3’e çıkacak.

Elektrikten tasarruf ve gün ışığından daha fazla yararlanmak için uygulanan kış saati, daha doğrusu yaz saatinden kış saatine değişim uzun süredir Avrupa’da tartışma konusu. Uygulamanın çıkış hedefi olan enerji tasarrufuna katkısı olmadığını ispatlayan çok sayıda bilim insanı, diğer uygulama karşıtları ve bazı Avrupa ülkelerinin girişimleri sonrasında 2018 yılında Avrupa Parlamentosu’nda farklı saat uygulamasından vazgeçilmesi için yapılan oylamada vekillerin ezici çoğunluğu, tek saat uygulamasına geçilmesinden yana oy kullandı. Bu kararı üstlenen Avrupa Birliği, üye ülkelere 2020’ye kadar yaz ve kış saati arasında bir tercihte bulunmayı ve 28 Mart 2021’den itibaren de tek saat uygulamasına geçmeyi tavsiye etti. Ancak tavsiye kararı henüz hiçbir ülke tarafından yaşama geçirilmedi.

Editör: İsveç Gündemi