Çarşamba günü yapılan açıklamada, bildirilen az sayıda vakaya dayanarak; kalp rahatsızlıkları olan 'miyokardit' ve 'perikardit'in Nuvaxovid aşısının ürün bilgilerinde yeni yan etkiler olarak listelenmesi gerektiği belirtildi.

Novavax firması ise Nuvaxovid'in klinik denemeleri sırasında kalp iltihabı hakkında herhangi bir endişenin dile getirilmediğini ve daha fazla veri toplanacağını ve miyokarditin en yaygın nedeninin viral enfeksiyonlar olduğunu kaydetti.

İsveç İlaç Ajansı'ndan doktorlara çağrı: Kilo kaybı için diyabet ilacı yazmayın İsveç İlaç Ajansı'ndan doktorlara çağrı: Kilo kaybı için diyabet ilacı yazmayın

ABD'li aşı geliştiricisi Novavax, "Ürün bilgilerimizin gelen verilere ilişkin ortak yorumumuzla tutarlı olduğundan emin olmak için ilgili düzenleyicilerle birlikte çalışacağız" dedi.

Haziran ayında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi de (FDA) Novavax aşısından kaynaklanan bir kalp iltihabı riskine dikkat çekmişti. 

Diğer aşıların yan etkilerden muzdarip olanlar iyileşti

Miyokardit ve perikardit, daha önce Moderna ve Pfizer ve BioNTech ittifakı tarafından yapılan mRNA aşılarında çoğunlukla genç erkeklerde görülen nadir yan etkiler olarak tanımlanıyordu. Bu yan etkilerin görüldüğü kişiler daha sonra tamamen iyileşti.

EMA, Novavax'tan bu yan etkilerin riskleri hakkında ek veri sağlamasını istediğini söyledi. 

Geçen ay, AB ajansı, aşının potansiyel yan etkileri olarak ciddi alerjik reaksiyonları belirlemişti.

250 bin doz uygulandı

Novavax, Pfizer ve Moderna'nın aşılarını almamayı tercih eden kişilerin bu aşıyı tercih edeceğini umuyordu. Zira aşı, hepatit B ve grip gibi hastalıklarla mücadelede onlarca yıldır kullanılan teknolojilere dayanıyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, aralık ayında piyasaya sürülmesinden bu yana Avrupa'da yalnızca 250 bin doz Nuvaxovid uygulandı.

Editör: İsveç Gündemi