Aşısının kanda pıhtılaşmaya neden olduğuna yönelik raporlar nedeniyle adeta 'gözden düşen' İsveç-İngiliz firması, yapılan yeni çalışmalar sonucunda aşının koronavirüse karşı yüzde 76 koruma sağladığını savundu.

Söz konusu yeni çalışmanın ara güvenlik ve etkinlik analizlerine ilişkin veriler ise paylaşılmadı.

AstraZeneca ve Oxford pazartesi günü ise ABD'de 32 bin kişiyle yapılan denemede aşılarının yüzde 79 etkili olduğunu belirtmişti.

ABD: AstraZeneca, aşısının klinik testlerinde eski verileri kullanmış olabilir

Firmanın "yüzde 79 koruma" duyurusunun ardından bu sefer de ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) dün bir açıklama yaptı. Amerikalı düzenleyici kurul, bağımsız bir uzman grubunun yaptığı araştırma sonrası "AstraZeneca aşının klinik testlerinde eski verileri kullanmış olabilir" ifadelerini kullandı.

Ciddi Covid-19 vakalarını önlemede yüzde 100 etkili

Bağımsız Veri Güvenliği İzleme Kurulunun (DSMB) aşıyla ilgili hiçbir güvenlik sorunu tespit etmediği bilgisini hatırlatan ilaç firması ayrıca ilk verilerin gösterdiği gibi serumunun ciddi Covid-19 vakalarını önlemede yüzde 100 etkili olduğunu doğruladı.

Danimarka AstraZeneca aşısının kullanımını üç hafta daha askıya aldı

Öte yandan Danimarkalı yetkililer, AstraZeneca aşısı üzerinde yaptıkları değerlendirmenin sürdüğünü belirterek, aşının kullanımını üç hafta daha askıya aldıklarını duyurdu.

Danimarka İlaç Ajansı'ndan Tanja Erichsen yaptığı açıklamada, kararın "varsayılan yan etkilere dayanarak verildiğini" söyledi.

Danimarka, 60 yaşındaki bir kadının aşıyı aldıktan bir hafta sonra vücudunun çeşitli yerlerinde görülen kan pıhtılaşması nedeniyle hayatını kaybettikten sonra 11 Mart'ta ihtiyati tedbir olarak AstraZeneca aşısının kullanımını durdurmuştu.

Oxford-AstraZeneca tartışması

Covid-19'a karşı geliştirilen ilk aşılardan Oxford-AstraZeneca'nın uygulanması, bazı ülkelerde, kanda pıhtılaşmaya yol açarak damar tıkanıklığı ve akciğer embolisi gibi durumlara neden olabileceği şüphesiyle geçici olarak durdurulmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü aşının faydalarının risklerinden fazla olduğunu belirterek "Hayat kurtarmak için kullanımı devam etmelidir." açıklamasını yapmıştı.

Avrupa Birliği İlaç Ajansı ve İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu da aşının kullanılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Editör: İsveç Gündemi