Morris, Julian Assange'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Assange "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmek" suçundan, 2019 Nisan'ından bu yana yüksek güvenlikli HMP Belmarsh Hapishanesi'nde tutuklu bulunuyor.

Assange ile ilgili açıklamalarda bulunan Stella Morris, "Partnerim Julian Assange'ın hayatı büyük risk altında. Kendisi şu anda HMP Belmarsh Cezaevi'nde tutuluyor. Covid-19 bu duvarlar ardında yayılıyor. Julian serbest bırakılmalı. O, ailemiz ve tüm toplum çocuklarımızın onunla birlikte büyümesini istiyor." diye konuştu.

Aynı zamanda avukat olan Stella Morris sosyal medya hesabından sıklıkla paylaşımlar yaparak Assange'ın serbest bırakılması konusunda çağrıda bulunuyor.

BM rapor yayımladı, Assange hapishane şartlarından şikayetçi

Öte yandan Birleşmiş Milletler İşkence Özel Raportörü Nils Melzer, geçtiğimiz kasım ayında İngiltere’de tutuklu bulunan Assange’ın cezaevindeki koşullarının "insanlık dışı" olduğunu belirterek hayatının tehlikede olduğunu dile getirmişti.

Assange dava ile ilgili ilk duruşmasında Belmarsh Cezaevi’ndeki şartlardan şikayetçi olmuş ve yazılarına ulaşamadığını ifade etmişti.

Assange bir yıl cezaevinde kalacak

Avustralya vatandaşı olan 47 yaşındaki Julian Assange “kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmek” suçundan, yaklaşık bir yıllık hapis cezasını çekmek üzere geçen nisan ayından bu yana cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Assange daha önce de, hakkındaki tecavüz suçlaması ile ilgili olarak İsveç’e sınır dışı edilmemek için yedi yıl boyunca Ekvador’un Londra büyükelçiliğine yaşamıştı.

Kurucusu ve baş editörü olduğu Wikileaks sayfasında Amerika Birleşik Devletleri istihbarat kurumlarına ait gizli yazışmaları yayınlayan ve ülkesinde aranan Assange'ın ABD'ye sınır dışı edilmesi gündemde.

Editör: İsveç Gündemi