banner101

''Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık...''

Kitap yayıncısı Çin kökenli İsveç vatandaşı Gui Minhai Çin'de 2015'den beri hapiste. 2015 yılında ortadan kaybolan Minhai 2018 yılında Çin'de hapishanede olduğu ortaya çıkmıştı.

Hapise atılma nedeni ise Çin Devlet Başkanı Şi Cinping hakkında yasaklı bir kitabı basıp satması.

Bu durum ilk başlarda İsveç hükumetinin pek umurunda değildi. Zira, Çin gibi ekonomik getirisi büyük bir ülkeyle dalaşmanın anlamı yoktu. Son bir yıldır İsveç basını olayı kaşımaya başlayınca İsveç hükumeti de bu durumdan rahatsız oldu ve yarım ağızla Çin'e uyarı gönderdi.

Tabii İsveç basını bu uyarının yetersiz olduğu yönünde yayınlarına devam etti.

Birde, Çinli gazetecinin İsveç'te yaşayan kızı Angela sık sık basına çıkmaya başlayınca, İsveç devleti oldukça zor anlar yaşamaya başladı.

Tabii bu durum Çin devletini de rahatsız etmeye başladı.

Tam burada devreye İsveç'in Çin Büyükelçisi Anna Lindstedt ile, iki Çinli iş adamı girdi.

İsveçli Büyükelçi Stockholm'deki Sheraton Otelinde Çin'de hapis yatan gazetecinin kızı Angela ile iki iş adamını buluşturdu.

Burada yapılan gizli toplantıda gazetecinin kızı Angela'ya susması ve basına konuşmaması istendi. Karşılığında ne teklif ettiler bilinmiyor. Ama teklifi kabul etmeyen Angela, İsveç basınına gizli toplantıyı deşifre ediverdi.

Bu durum insan hakları ve özgürlükleri en üst perdeden savunan İsveç'in imajına ters geliyordu.

Bu yüzden i İsveç'in Çin Büyükelçisi Anna Lindstedt hemen günah keçisi ilan edildi. 'Vay sen nasıl böyle bir gizli toplantı tertiplersin'' diye hakkında 2 yıla kadar hapis içeren soruşturma başlatıldı.

Tabii buarada sözkonsu Büyükelçi Anna Lindstedt'in Çinli zengin iş adamları ile öğlen yemeğinde buluşması, partili toplantılar ve gezilerin fotoğrafları İsveç basınına düşmeye başladı.

Şimdi bu durumdan İsveç devleti ve hükümetinin kurtulması için bir kurban seçilmesi lazımdı. Bu kurban Büyükelçi Anna Lindstedt seçildi gibi geliyor bana.

Zira, koskoca İsveç devleti ve hükümetinin bu toplantılardan haberi olmaz mı?

Bir tarafta İsveç'in ihracat rekoru kırdığı dev ekonomik Çin, bir tarafta ise kitap yazdığı için Çin'de hapis yatan İsveç vatandaşı...

''Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık...''

YORUM EKLE

banner4

banner6