Enflasyonun getirdiği ekonomik durağanlıktan en çok inşaat, alışveriş ve restoran sektörü etkileniyor.

Aralık ayının sonunda, 349.000'den biraz fazla kişi, yani 16-65 yaş arası işgücünün yüzde 6,7'si, ülkenin iş bulma kurumlarına işsiz olarak kayıtlıydı. Bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yaklaşık 14.000 kişi daha fazla olarak görülüyor.

Arbetsförmedlingen durumu şöyle özetliyor: "Yıl sonunda işsizlik ve ihbar sayısı artarken aynı zamanda boş iş sayısı da azaldı."

Ekonomik durgunluktan ve dolayısıyla istihdam üzerindeki etkisinden en çok etkilenenler, hane tüketimiyle bağlantılı işyerleri oldu. Ticaret ve oteller/restoranlar daha zor zamanlar geçiriyor. İnşaat sektörü, hızla düşen talep ve daha az insan nedeniyle daha da sıkıntılı durum yaşıyor.

Rakamlarda çok büyük bir drama olmasa da işten çıkarma bildirimleri hala 2022'ye göre açıkça daha yüksek seviyelerde. Aralık ayında yaklaşık 4.500 kişiye bildirimde bulunuldu; bir önceki yıl Aralık ayında bu sayı neredeyse 2.500'dü.

Uzun vadeli işsizlik hâlâ 2022 seviyelerine göre yükselmeye başlamadı.

Moody's, İsveç'in kredi notunu teyit etti Moody's, İsveç'in kredi notunu teyit etti

Arbetsförmedlingen analiz direktörü Eva Samakovlis bir basın açıklamasında "Uzun süredir işsiz olanların durumu, özellikle de kısa eğitim almış kişiler için daha da zorlaşıyor" ifadeleri kullandı.

Editör: Semihhan Aydemir