En hızlısı iPhone 15 Pro Max değil! İşte Apple'ın en hızlı cihazları En hızlısı iPhone 15 Pro Max değil! İşte Apple'ın en hızlı cihazları

Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinde Apple, iPhone 14'ü, azalan tüketici harcamaları nedeniyle bu yıl içinde planlarından daha az üreteceğini ilan etti. Şirket, yeni telefon üretim sayısını 3 milyon birim azaltma kararı aldı. Tüm dünyada yaşanan tüketici harcamalarındaki azalış Apple’ı da etkiledi.

3 MİLYON DAHA AZ ÜRETİLECEK

Üretim planlarını revize eden şirket, bu beklentilerin dışında 3 milyon daha az iPhone 14 üretecek. Bloomberg News’te yer alan habere göre; şirkete yakın kaynaklar ve tedarikçiler, 90 milyon üretim hedefiyle başlayan planın, 87 milyon veya daha aza düşürüldüğünü ifade ettiler.

TÜKETİCİLER DAHA UYGUN MODELLERE RAĞBET ETTİ

Alınan kararın arkasında ise tüketicilerin daha ucuz modelleri tercih etmesi ve talep azalması yatıyor. Ayrıca, iPhone’un montaj  aşamasına ev sahipliği yapan Çin’in Zhengzhou gibi bölgelerinde yaşanan koronavirüs karantinası ve tedarik sorunları da alınan karara etki eden başlıklar arasında. Konuya dair bir analiz yayımlayan ABD'li finans hizmetleri şirketi Jefferies, iPhone 14 ve Plus satışlarının piyasaya sürüldüklerinden bu yana hızla düştüklerini ifade ederek Çin'deki yavaşlama dikkat çekti. Öte yandan Japonya'da menkul kıymetler firması olan SMBC Nikko'nun analistleri, Apple'ın 2022 üretimi için genel tahminlerini 91 milyon adetten 85 milyon yeni iPhone'a indirdiğini duyurmuştu.

Editör: İsveç Gündemi