Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Parlamentosu'nda bütçe konusunda vekillerin düşüncelerini ve tepkilerini dinledi.

Yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu'nun yıl sonuna kadar onayı gerek tarihi anlaşmanın bütçesi konusunda Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları geçtiğimiz günlerde gerçekleşen olağanüstü zirvede uzlaşmıştı.

Parlamentonun onaylaması gereken diğer bir önemli başlık da Covid-19 yardım paketi olacak.

Fakat birçok siyasi grup tarafından desteklenen bir önerge göre Avrupa Parlamentosu'nun uzun vadeli bütçe anlaşmasının mevcut hali hakkında çekinceleri bulunuyor. Parlamenterler bütçe konusunda AB Konseyi ile müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu duyurdu.

Avrupa Parlamenterleri ne istiyor ?

Avrupa Parlamenterleri bütçe konusunda temel hak ve hürriyetlere daha fazla önem verilmesini talep ediyor. Bunun yanı sıra araştırma, Erasmus, sağlık, kültür ve altyapı konusunda daha fazla bütçe ayrılması isteniliyor. Sınır kontrolleri ve savunma konusuna da önem verilmesi talep ediliyor.

Avrupa Birliği'nin 2021-2027 yılları için üzerinde uzlaştığı bütçe 1 trilyon 74 milyar euro düzeyinde.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması bütçede 70 milyar euro boşluk oluşturdu.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli birçok alanda kesintiye gidilmesi konusunda endişelerini dile getirdi. Sassoli daha önce 1 trilyon 300 milyar euro düzeyinde bütçe teklifinde bulunmuştu.

Editör: İsveç Gündemi