Almanya'ya göçün üzerinden yarım asır geçti. 50 yıl önce Sirkeci garından yükselen siren sesi, hem Almanya'ya giden Türk işçiler için, hem de Almanya için umut oldu. Şimdi durup sürece bakma zamanı...

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı göç tarihine ışık tutacak bir çalışma başlattı: "Anılardaki 50 Yıl" kataloğu... Amaç, iniş çıkışlarla dolu umut yolculuğunu gelecek nesillere aktarmak, göçün hafızasını tazelemek, perde arkasında kalan hayat hikayelerini konuşmak...

Almanya'ya göçün 50. yılında göç tarihini göçü yaşayanlarla yazmak hedefleniyor. Siz de tarihteki eksik taşları tamamlayabilirsiniz. 50 yıllık göç tarihini elinizdeki bilgi ve belgelerle aydınlatın. Fotoğraf, video, şiir, hikaye, mektup kısacası size göçü çağrıştıran o yıllardan sakladığınız ne varsa bizimle paylaşın, siz de göç tarihinde yerinizi alın.

Bizimle paylaşacağınız materyaller, hazırlayacağımız "Anılardaki 50 Yıl" kataloğunda ve Başkanlığımız tarafından düzenlenecek diğer etkinliklerde kullanılacak.

"ANILARDAKİ 50 YIL" KATALOĞUNDA NELER YER ALACAK?

Siz de göç tarihine katkı sağlayabilir, "Anılardaki 50 Yıl" kataloğunda yer alabilirsiniz.

Bunun için gönderebileceğiniz eserler:

1. O günden bugüne, size göçü, yaşadıklarınızı çağrıştıran fotoğraflarınız

2. O günden bugüne çektiğiniz video görüntüler

3. Göç anılarınızı aktardığınızı hikâye, şiir ya da yazılarınız

4. Yaşadıklarınızı anlatan sakladığınız mektuplarınız.

Başkanlığımız, göç kataloğuna seçilenlerin materyallerin sahiplerine Almanya'ya göçün 50. yılı için hazırlanan özel hediye seti ile teşekkürlerini sunacaktır. Lütfen iadesini istediğiniz bilgi ve belgeleriniz için başvuru formunda ilgili yerleri doldurmayı unutmayınız.

BİZE NASIL ULAŞACAKSINIZ?

Göndereceğiniz materyalleri başvuru formu ile birlikte, aşağıda belirtilen Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine ya da T. C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'na eposta, posta ya da elden 29 Ağustos 2011 tarihine kadar ulaştırabilirsiniz.

1. Almanya'daki Türkiye Cumhuriyeti temsilcilikleri

2. T. C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

Ayrıntılı bilgi için internet adresimiz: www.ytb.gov.tr

Soru, görüş, önerilerinizi için telefon numaramız +90 312 218 40 50

Soru, görüş, öneri ve başvurularınız için eposta adresimiz: [email protected]

Adres: Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı
Oğuzlar Mah. Mevlana Bulvarı No:145 06520 Balgat/Çankaya/ANKARA
Editör: İsveç Gündemi