Silahlı iki kişi, panel van tipi aracıyla, NSA'in Maryland'deki merkezine girmek istedi. Nöbet tutan polislere ateş açan ve bir polisi yaralayan saldırganlardan biri öldürüldü, biri ise yaralı olarak ele geçirildi.

NSA’nın Fort Meade’deki merkezine sabah saatlerinde araçla gelerek giriş kapısını kırıp içeri girmeye çalışan 2 kişi, güvenlik güçlerince vuruldu. Aracın binanın giriş kapısına çarpması sonrasında güvenlik güçleri silah kullanırken, araçtaki şahıslardan biri öldürüldü, diğeri yaralandı. Olayda bir güvenlik görevlisi de hafif şekilde yara aldı.

Araçtaki kişilerin kadın kıyafeti giydikleri ifade edildi.

Olayın merkezin ana binasından uzaktaki kapıda meydana geldiği belirtilirken, Federal Araştırma Bürosu (FBI) da olayın terörizmle alakalı bir girişim olduğuna inanmadıklarını açıkladı. 

Amerikan medyasında olay yerini havadan görüntüleyen yayınlarda, biri polis aracı olan hasarlı iki otomobil görülüyor.
Mart ayının başlarında NSA yakınlarında yine silah sesleri duyulmuştu. Kurşunlardan birinin NSA yerleşkesindeki bir binaya isabet etmesi sonucu polis, 35 yaşındaki Hong Young isimli şahsın otomobilini durdurmuş, kurşunun Young’ın silahından çıktığını belirlemişti. Olayın ardından Young tutuklanmıştı.

NSA’nın merkez binasının bulunduğu Fort Meade de ayrıca ülkenin silahlı güçlerine ait 95 güvenlik birimi bulunuyor. Yaklaşık 11 bin askeri çalışanın yanı sıra 29 bin sivil memurun da bulunduğu alanda 6 bin kişi sürekli ikamet ediyor.
Editör: İsveç Gündemi