Geçtiğimiz yıl, sansürü yürürlükten kaldırmasının 250’nci yılı şerefine, her konuda konuşmaya açık olduğunu göstermek için tüm dünyayı kendisine telefon etmeye çağıran İsveç; İsveç Turist Derneği için reklam ajansı INGO tarafından hazırlanan The Swedish Number ile Cannes Lions’tan Grand Prix ile dönmeyi başarmıştı.
Kendisini “kendi telefon numarasına sahip ilk ülke” unvanına kavuşturan ilginç ve bir o kadar da eğlenceli turizm anlayışını en az ilki kadar ilginç ikinci bir kampanyayla pekiştiren İsveç, bu kez Airbnb işbirliğiyle, tüm ülkeyi ev sahibi olarak Airbnb’de listeledi.

Yasalar tarafından güvence altına alınan Allemansrätt adını verdikleri bir hakla yerli veya yabancı herkese -özel mülkler ve tarım alanları hariç- ülkenin tüm açık alanlarında diledikleri gibi dolaşma ve konaklama fırsatı tanıyan İsveç, Forsman & Bodenfors imzalı kampanyasıyla kendi ülkelerinde bu tür bir ayrıcalığa sahip olmayan ABD’li turistleri hedefliyor.

İsveç’in ev sahibi sıfatıyla tüm dünyaya kapılarını açtığı kampanyanın reklamvereni Visit Sweden’ın daha önce ülkenin Twitter hesabı @sweden’ı her hafta farklı İsveç vatandaşına emanet ettiğini de ekleyelim.
Editör: İsveç Gündemi