Avrupa Birliği’nin mülteci krizinin çözümü için  Türkiye ile yapmaya çalıştığı anlaşmaya karşı çıkan üye ülke sayısı altıyı buldu. Ankara’nın Yunan adalarındaki Suriyeli mültecileri kabulü karşılığında 6 milyar Euro para yardımı almasının yanı sıra Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi’nde vize serbestisi tanınmasını ve Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinde yeni başlıkların açılmasını içeren anlaşmaya ilk olarak Macaristan tepki göstermişti. Macaristan’ın dışında Fransa, İtalya ve Avusturya da anlaşmanın bazı maddelerine tepki koymuştu.

Son olarak İspanya Dışişleri Bakanı Jose Garcia Margallo, Madrid’in Türkiye’de kalan Suriyelilere AB’ye sığınma hakkı tanınmasına karşı olduklarını söyledi. Margallo, sığınma başvurularının bireysel bazda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. İspanya’nın ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis de, Ankara ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıyana kadar Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde yeni fasılların açılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Rum lider, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini ancak Ankara’nın üzerine düşeni yerine getirmesini beklediklerini ifade etti.

‘Daha dengeli’

Lefkoşa’yı ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rumlarla Türkiye arasındaki görüş ayrılıklarını gidermek amacıyla Ankara’yı ziyaret etme kararı aldı. Tusk Türkiye’nin sunduğu önerinin tüm AB üyelerince kabul görmesi için ‘daha dengeli’ hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hangi ülkeler neye karşı?
- Fransa: Türklere vize serbestisi tanınması
- İspanya: Türkiye’deki Suriyelilerin AB’ye kabulü
- Macaristan: Türkiye’deki Suriyelilerin AB’ye kabulü
- İtalya: Türkiye ile yeni müzakere başlıklarının açılması
- Avusturya: Türklere vize serbestisi tanınması
- Güney Kıbrıs: Türkiye ile yeni müzakere başlıklarının açılması.
Editör: İsveç Gündemi