ABD'nin Florida eyaletine bağlı sahil kasabası Surfside’da perşembe sabah saat 01:30 dolaylarında 136 bölümden oluşan bir binanın 55 bölümlük kısmı tamamıyla çökmüştü.

Olayda en az 4 kişi hayatını kaybederken, ekipler ilk bir saat içerisinde 36 kişiyi enkaz altından sağ olarak çıkarmayı başardı. İlerleyen saatlerde ise biri çocuk 3 kişi daha molozların arasından kurtarıldı. Olaydan toplamda 11 kişi yaralı olarak kurtulurken, bu kişilerden 4'ü hastanede tedavi altına alındı.

Yetkililer kötü hava koşulları ve fırtına sebebiyle perşembe akşamı arama kurtarma çalışmalarına güçlükle devam ederken, Miami-Dade İtfaiye Şefi Raide Jadallah enkazın altından sürekli olarak insanların seslerini işittiklerini ve ekiplerin kendilerine ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.

Jadallah arama kurtarma ekiplerinin köpekler ve hassas mikrofonlarla çalışmalarına devam ettiğini, molozlar kaldırılırken herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek için olay mahallinde inşaat mühendislerinin de görev yaptığını kaydetti.

Jadallah, "Ekipler büyük bir motivasyonla çalışıyor ve her an risk alıyorlar." diye konuştu.

Kimlik tespiti için ölen kişilerden DNA örnekleri alınıyor

Binada devam eden arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra toplama merkezindeki yetkililer, ölen kişilerden alınan DNA örneklerini, binadan sağ kurtulan kişilerden alınan örneklerle karşılaştırarak kimlik tespiti yapıyor.

Yetkililer şimdiye kadar binanın çökme sebebini bulmuş değil. Ancak Surfside Belediye Başkanı Charles W. Burkett, dün akşam yaptığı açıklamada binada çatı tadilat çalışması yapıldığını, ancak bunun çöküş için bir faktör olup olmadığını henüz bilmediklerini söylemişti.

"Arama kurtarma çalışmaları haftalar sürebilir"

Güvenlik kameralarından alınan kayıtlara göre binanın büyük bir kısmının çöktüğü, yaklaşık 9 saniye sonra da ikinci bir bölümün daha yıkıldığı görülüyor.

ABD'li yetkililer enkaz altında şu anda kaç kişinin hayatta olduğu konusunda kesin bir bilgi veremiyor. Yetkililer binanın boyutu sebebiyle arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının haftalar sürebileceğini belirtiyor. Binanın ayakta kalan kısmından kurtarılan kişilerinse Kızılhaç tarafından çevredeki otellere yerleştirildiği açıklanmıştı.

Editör: İsveç Gündemi