18 Mart'ta gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi'nde Türkiye'nin gerekli şartları yerine getirmesi durumunda vizelerin Haziran ayında kaldırılması kararına varılmıştı. Avrupa BirliğiTürkiye'nin vize serbestisine yönelik üçüncü raporunu yarın açıklayacak. Raporda Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması tavsiyesinin yer alması bekleniyor.

ANKARA, 72 KRİTERİN BÜYÜK BİR KISMINI YERİNE GETİRDİ

Bu kararın ardından da Türkiye, kriterleri yerine getirmek için yasal düzenlemeleri gerçekleştirmeye başladı. Türkiye, 72 kriterin büyük bir kısmını yerine getirirken, Avrupa Birliği'nin ise son dönemlerin en büyük insani krizini haline dönüşen mülteci kriziyle mücadelede desteğini aradığı Türkiye'nin vize serbestisine yönelik üçüncü raporunu yarın açıklaması bekleniyor.

TÜRK VATANDAŞLARINA YÖNELİK VİZE UYGULAMASININ KALDIRILMASI TAVSİYESİNİN YER ALMASI BEKLENİYOR

Yarın açıklanacak raporda Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması tavsiyesinin yer alması bekleniyor.

KARARIN KABUL SÜRECİ NASIL OLACAK?

Tavsiye kararı, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi'nde onaylamasının ardından yürürlüğe girecek. Önce AP Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi'nde ele alınacak karar, AP Genel Kurulu'nun onayına sunulacak. Kararın kabul edilmesi için salt çoğunluk gerekecek. Karar, kabul edilmesinin ardından AB Konseyi'ne gönderilerek AB Adalet ve İçişleri Konseyi'nde oylanacak. Kararın, burada da onaylanmasının ardından AB Resmi Gazetesi'nde yayınlanarak yürürlüğe girmiş olacak. Ancak, kararın AvrupaParlamentosunda kabul edilmemesi durumunda, Avrupa Birliği Komisyonu'na geri gönderilecek.

VİZE SERBESTİSİ SADECE SCHENGEN BÖLGESİ'Nİ KAPSAYACAK

Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılması halinde, biyometrik pasaport sahibi tüm vatandaşlar Schengen Bölgesi'ne 180 günde 3 aylık vizesiz giriş hakkı elde edecek.Vize serbestisi sadece, AlmanyaAvusturyaBelçika, Çek cumhuriyeti, Danimarka,EstonyaFinlandiyaFransaHollandaİtalyaİspanyaİsveçİsviçreİzlandaLetonya, Lihtenştayns, LitvanyaLüksemburgMacaristanMaltaNorveçPolonyaPortekiz,SlovakyaSlovenya ve Yunanistan'ın yer aldığı Schengen Bölgesi'ni kapsayacak.


Editör: İsveç Gündemi