Teklifle birlikte girişimden faydalanan ülkeler, ayrılmış 3.2 milyar Euro'luk paranın üçte birini, Faaliyet Porgramları kabul edilir edilmez alabilecek.

Üye ülkeler de bu proje fonlarını, Komisyon tarafından yakından takip edilecek ön ödemelerle proje yararlanıcılarının kullanımına açacak.

Komisyon, ön finansmanın hızlandırılmasıyla bu yıl 350 bin ve 650 bin arasında gence destek ulaştırılabileceğini tahmin ediyor. Buna karşın mevcut ön finansman oranıyla bu rakam 14 bin ile 22 bin genç arasında olacaktı.

Çarşamba günü Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu'nun İstihdam, Sosyal İşler, Beceriler ve İşgücünün Dolaşımı'ndan sorumlu üyesi Marianne Thyssen, Gençlik İstihdamı Girişimi'nde üye ülkelere tahsis edilen para miktarını savundu.

Thyssen, '(Ön finansman oranının) yüzde 100 olmasını çok isterdim, ancak uymamız gereken kurallar ve saygı göstermemiz gereken bütçe sorumlulukları da var. Üye ülkelere şimdiden bazı kolaylıklar vermiş durumdayız. Bu parayı kullanmaları artık daha kolay. Örneğin üye ülkelerden ortak finansman ya da istihdam girişimi için özel bütçe kalemleri kullanılmasını istemiyoruz' dedi.

Komisyon üyesi, 'Yeni oran sayesinde üye ülkeler bu süreci başlatabilecek. Keyfi bir rakam değil, bütçesel bir düzenleme' diye de ekledi.

Para bütçe kısıtlamaları sebebiyle 'kilitlenmişti'

Komisyon'un bu girişiminden önce bazı üye ülkelerin Gençlik Garantisi fonları, AB'nin katı bütçe açığı kurallarına uyabilmeleri için 'kilitlenmişti'.

Örneğin İsveç, ülkenin bütçe açığını AB'de anlaşmaya varılan sınırın üzerine çıkaracağı için AB'nin ayırdığı 118 milyon Euro'yu kullanıma açmama kararı almıştı. AB ülkelerinin söz konusu parayı, Komisyon ödemeyi yapmadan önce dağıtması gerekeceği için bu durum, İsveç'in bütçe açığını sınırın üzerine çıkaracaktı.

AB'de günümüzde 15-24 yaş arasında beş milyonun üzerinde işsiz genç bulunuyor. Bu da AB'de yüzde 21.9, Euro Bölgesi'nde yüzde 23.7 oranında işsizlik demek. Bu genç Avrupalıların yüzde 33'ten fazlası ise bir yılan uzun süredir işsiz.

Gençlik İstihdamı Girişimi'ne en büyük pay, 943.5 milyon Euro ile gençler arasında işsizliğin yüzde 51.4 olduğu İspanya'ya ayrılmış durumda. Ülke, gençlik programını Aralık 2014'te kabul etmişti. Genç işsizliğinin yüzde 50 seviyesinde olduğu Yunanistan ise 2014-2015 arasında 171.5 milyon Euro alacak ve bunun 51.5 milyonu ön ödemeli olacak.

EurActiv
Editör: İsveç Gündemi