Bu toplantıda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da ilhak edilen bölgelerde referandum yapılması çağrısı ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılacak.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya’ya bağlanmak için geçen hafta cuma günü başlayan referandumlar yarın sona erecek.

Norveçli profesör Gilbert, Gazze'de yaşananların "hayatında gördüğü tüm zulümlerin ötesinde" olduğunu söyledi Norveçli profesör Gilbert, Gazze'de yaşananların "hayatında gördüğü tüm zulümlerin ötesinde" olduğunu söyledi

Ukrayna, Rusya'ya bağlanmak için yapılan referandumlara karışan herkesin cezai kovuşturmaya tabi tutulacağını ve yargı önüne çıkarılacağı uyarasında bulunmuştu. Rusya Parlamentosu’nun referandum sonuçlarını hemen onaylaması bekleniyor.

Putin nükleer silah kullanır mı?

Putin’in geçen haftaki son ulusa sesleniş konuşmasında üstü kapalı nükleer silah kullanma tahdidinde bulunmuştu. AB büyükelçilerinin bu konuyu da ele alması bekleniyor.

AB, Ukrayna’daki savaşa ilişkin gelişmelerle ilgili Brüksel’in vereceği ortak tepkiyle belirlemek için ortak eylem grubu oluşturmuştu. Daha önce AB Komisyonu ve AB diplomatları arasında gerçekleşen bu toplantı, ilk kez büyükelçiler seviyesinde düzenlenecek.

Putin’in, geçen hafta kısmi seferberlik çağrısının ardından askere çağrılmamak için ülkeyi terk etmek isteyen Rus erkeklerin sayısında önemli artış yaşanırken, Rusya’dan vize istemeyen ülkelere yönelik uçak seferlerinde biletler kısa sürede tükenmişti.

Rusya’ya komşu AB ülkeleri, kara yoluyla ülkeye giriş yapmak isteyen Rus vatandaşlarına vize vermeyi durdurmuştu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından, Rusya’dan AB ülkelerine uçak seferleri de sonlandırılmıştı.

Kaynak: euronews

Editör: İsveç Gündemi