Geçen hafta Belçika'nın Verviers bölgesinde Belçika Polisi'nin tek kurşunla kalbinden vurarak katlettiği Türk vatandaşı Cemil Kaya (45) ölümünden sonra başta Türkiye'nin Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları olayın takipçisi olduklarını söyledi.

Belçika Türk Federasyon'u başkanı Ömer Zararsız, Orhan Gazi Cami ve Türk Kültür Derneği Başkanı Mahmut Bostan ile Milli Görüş Derneği Başkanı Ramazan Ceylan olmak üzere sivil toplum örgütleri ateş eden polisin cezalandırılması yönünde açıklamalarda bulundu.

Belçika'da insan hayatının bu kadar ucuz olmadığına vurgu yaparak, ateş açan polisin kasten ve ırkçı bir saldırı yaptığı düşünülerek toplumun her kesiminden tepki gösteriliyor.

Brüksel Başkonsolu vatandaşları sükunete davet etti.
Başkonsolos Ali Barış Ulusoy Belçika'da yaşayan vatandaşlarımızın sakin olmasını, olayın takipçileri olduğunu ve evrensel hukuk çerçevesinde gerekenin yapılması için her türlü mücadele vereceklerini ifade ederek haklıyken haksız olmamak için sakin olunması gerektiği vurgusunda bulundu.

Elim bir olay olduğunun da altını çizen Başkonsolos Ulusoy, "gereği yapılacaktır" mesajı verdi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi
Editör: İsveç Gündemi