İsveç gazetesi "Expressen"in haberine göre, Kriminolog profesörü ve aynı zamanda polisiye yazarı olan Leif GW Persson, 1986 yılında Stockholm'de öldürülen eski Başbakan Olof Palme cinayetinde kullanıldığı iddia edilen silahı birkaç gün önce Göteborg polisine teslim etti.

İsveç polisine danışmanlık hizmeti de veren Persson uzun yıllardır Olof Palme cinayetini çözmek için çalışmalar yürütüyor.

Palme cinayetinde bulunan kurşun çekirdekleri ağır hasarlı olduğu için cinayet silahını tespit etmek zor. 

500 TABANCA CİNAYET SİLAHI OLARAK İNCELENDİ


İsveç polisi, Palme cinayetinde şimdiye kadar 500'den fazla tabancayı cinayet silahı olarak inceledi. Polisiye yazarı Leif GW Persson'ın polise teslim ettiği silahın cinayette kullanılıp kullanılmadığını tespit etmenin oldukça zor olduğu belirtiliyor.

1986'da Stockholm'de işlenen cinayette elde edilen balistik parçalardan, cinayet silahını tespit etmenin oldukça zor olduğu ifade ediliyor.Sosyal demokrat başbakan Olof Palme sinemaya gidersen sokak ortasında bir cinayete kurban gitmişti. 

SOKAK ORTASINDA ÖLDÜRÜLDÜ

İsveç eski Başbakanı Olof Palme 1986 şubatında başkent Stockholm'de sinemadan eşiyle birlikte çıkarken sokak ortasında öldürülmüştü.

30 yıl geçmesine rağmen Palme cinayeti henüz çözülemedi. Palme cinayetinde PKK'nın ismi de geçiyordu.

UYUŞTURUCU BAĞIMLISINA ÖMÜR BOYU

Palme cinayetiyle ilgili uyuşturucu bağımlısı Christer Petterson yakalandı. Palme'yi öldürmekten ömür boyu hapis cezası alan Petterson daha sonra delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.Kriminolog profesörü olan Leif GW Persson, Palme cinayetinde kullanıldığını iddia ettiği bir silahı Göteborg polisine teslim etti. 

Petterson cezaevinden çıktıktan sonra 2004 yılında esrarengiz bir şekilde yaşamını kaybetti.

Şu ana kadar 100'den fazla kişi Palme cinayetini işlediğini iddia etti. Ancak söz konusu kişilerin anlattıkları polise inandırıcı gelmedi.

İnternethaber

Editör: İsveç Gündemi